10 sept. 2019

Incheierea taberei socio-educative organizata pentru 110 copii defavorizati in risc de abandon scolar a marcat inchiderea proiectului “Scoala e de partea ta!” derulat de Fundatia JOYO in anul scolar 2018-2019.
Proiectul s-a derulat in parteneriat cu Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti si Directia Generala de Asistenta Sociala a Municipiului Bucuresti si a avut ca scop prevenirea abandonului scolar in randul elevilor din scoli gimnaziale de pe raza Municipiului Bucuresti.
Un numar de 1858 de elevi din scoli de pe raza sectoarelor 5 si 6 au luat parte la workshop-uri menite sa ii ajute sa constientizeze cauzele si consecintele abandonului scolar.
S-a oferit sprijin socio-educativ unui numar de 30 de copii aflati in risc de abandon scolar, elevi ai Scolii Gimnaziale nr. 125 din Bucuresti. Acestia au fost cuprinsi in programul de tip “Scoala dupa Scoala” derulat de Fundatia JOYO in parteneriat cu Scoala nr. 125